Náhradní díly Jawa arrow České motorky arrow Pařez - Jawa 50 typ 550 Pionýr
Pařez - Jawa 50 typ 550 Pionýr Tisk E-mail
Jawa 50 Pařez (typ 550 Pionýr

V roce 1954 se objevil na trhu nejmenší motocykl značky Jawa - Jawa 50 typ 550. Byl výsledkem týmové práce konstruktérů M. Kubíčka, J. Mráze, K. Mareše a J. Šťastného, jejich šéf byl Josef Jozíf. Jednalo se o zásadní modernizaci Robota u které tehdy pracoval mladý Jan Křivka. Malé padesátce se podle tvaru sedadla začalo říkat "Pařez" a brzy se stala prodejním šlágrem. Pařez byl vyvinut v Praze, výroba byla ale roku 1955 přestěhována do strojírenských závodů Povážské strojírny v Povážské Bystrici.

V roce 1954 byly vyrobeny v Praze první exempláře, zatím ještě s pomocnými šlapadly (těmi byl stroj opatřen jen s formálních důvodů, aby bylo vyhověno tehdejším předpisům a jezdec ho mohl řídit i bez řidičského průkazu; ministerstvo dopravy však upravilo předpisy tak, že i když nebude mít vozidlo pomocná šlapadla bude za určitých podmínek považováno za motorové kolo - tím zbytečné šlapadla nahradily stupačky).

Zajímavým kostrukčním prvkem bylo uložení zadního kola ve vlečné kyvné vidlici, odpružené jedinou vinutou pružinou, umístěnou ve středové rovině stroje (tohoto kostrukčního řešení se o mnoho let později ujala Japonská Yamaha). Koncepce a konstrukce stroje daleko předběhla ve své kategorii konkurenci.

Pařez - Jawa 50 typ 550 Pionýr

Technické informace:
Naležato umístěný dvoutaktní jednoválec měl zdvihový objem 49,8 cm3 (ø 38 x 44), výkon 1,18 kW (1,6 PS) při 5000 ot. za min, kompresní poměr 6,6:1, karburátor Jikov 2912. Mazání motoru mastnou směsí, příměsí oleje do benzínu v poměru 20:1. Se svou třístupňovou převodovku dosáhl motocykl nejvyšší rychlost 50 km/h. Otevřený rám svařený z ocelových trubek obdélníkového průřezu. Přední kolo uloženo v teleskopické vidlici bez tlumení, kluzáky chráněny pryžovými manžetami. Zadní kolo uloženo ve vlečené kyvné vidlici svařené z tvarovaných plechových výlisků, odpružené jednou vinutou pružinou umístěnou pod sedlem ve středové rovině stroje.

Jawy 50 typ 550 nebyly standardně vybavované tachometry. Přesto se lze setkal se stroji, které měly namontované tachometry v kapotáži světlometu. Jednalo se především o stroje na export a nebo testovací série určené pro domácí trh. Náhon tachometru je vyveden od předního kola a je namontován v kapotáži světlometu. Tachometry nebyly stejné s později montovanými standardně na typy 555.

Pařez (Pionýr) byl velmi oblíbený lidový dopraví prostředek, vyrobilo se ho asi 100 000 kusů.

Při demontáži motocyklu na nejmenší rozebíratelné díly napočítáme 970 součástí, z toho motor s karburátorem J2912 složíme z 276 součástek.

A jaká byla dobová cena? V roce 1955 se stroj začal prodávat za 2700,- Kčs. Jelikož byla cena za malou padesátku opravdu vysoká byl v roce 1957 zlevněn na 2000,- Kčs.

Další vývojové typy, které byly postaveny na základech Jawy 50 typ 550 - typ 555, 05, 20, 21 a 23 Mustang se udržely ve výrobě více než 20 let.

 

:: Přihlášení­ ::


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

spacer.png, 0 kB
Povinné ručení online | Havarijní pojištění | Pojištění vozidel | Poviné ručení | Pojištění | Filmy ke stažení | Povinné ručení porovnání | Porovnání povinného ručení | Písničky s akordy | spacer.png, 0 kB